Candy Holic
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Candy Holic

Ne-am mutat pe adresa http://monophobia-madnass.do-goo.net ne vedem acolo
 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ce putem invata din anime-uri?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Himiko-Den
Admin
Himiko-Den


Mesaje : 604
Data de înscriere : 31/10/2008
Varsta : 31
Localizare : N~Field.Alice Game

Ce putem invata din anime-uri? Empty
MesajSubiect: Ce putem invata din anime-uri?   Ce putem invata din anime-uri? Icon_minitimeVin Noi 14, 2008 1:45 pm

well:

Consider ca am putea vedea anime-urile si ca ceva educativ..adevarul e ca marea lor majoritate chiar transmit ceva..destul de profund..unii le privesc simplu pt farmecul lor, pentru poveste sau scene..dar nu ar fi rau sa privim si dincolo de ele..sunt lucruri care iti cizeleaza personalitatea..bine e adevarat tre sa si stii la ce sa te uiti :D.. anime-urile te invata de multe ori lucruri care azi ar fi greu sa le mai inveti din alte parti..pe un alt forum de ex chiar am atins subiectul ore de dirigentie cu anime...desi e poate utopic, azi cultura anime e varza si asta pentru ca "unii" isi bat joc de ..multe...asa ca am ajuns ca niic copii sa nu mai stie ce e aia... Sad pacat ar invata mai usor lucruri ce tin de valori decat bagate cu forta pe gat.. eu de exemplu am crescut cu anime si mi-am cizelat foarte bine valorile si personalitatea..din anime ionveti multe de la chestii de istorie, la chestiuni de valori umane si morale, prietenie, spirit de echipa, curaj, puterea de a urma un vis, bunatate, demnitate, sacrificiu, credinta in oameni, toleranta, faptul fiecare actioneaza intr-un fel datorita unor chesti marcante din trecut si tocmai pe aceasta idee faptul ca cei rai au un motiv pentru care fac ce fac...nonviolenta.... chiar si chestii de actiune generala, la ce duce comportamentul gresit uman pe ansamblu..multe, foarte multe, puterea de ati face curaj sa faci ceva, despre iubire..Voi ce ati invatat din anime ? Si daca s-ar putea ma gandesc eventual un mic glosar de anime cu unmesaj aparte..ce am putea invata din el.
Sus In jos
https://candy-holic.forumgratuit.ro
Nyu

Nyu


Mesaje : 67
Data de înscriere : 12/11/2008

Ce putem invata din anime-uri? Empty
MesajSubiect: Re: Ce putem invata din anime-uri?   Ce putem invata din anime-uri? Icon_minitimeVin Noi 14, 2008 10:50 pm

Well Himiko-Den buna intrebare..putem invata multe de exemplu..un anime in care inveti multe ar fii...
Kaleido Star inveti cum sa lupti pentru visele tale
sa nu renunti nicodata in viata si sa fii tu insati...Mai putem invata ceva din
cultura orientala...care nu are cum sa treaca neremarcata....apoi nu poate trece neobservat spiritl de luptator si drept al personajelor anime...
Impactul animeului asupra mintii este foarte puternic. Pentru ca primesti o multitudine de informatii, evenimente si sentimente intr-o stare pura..o.o"
Sus In jos
CrazyDia

CrazyDia


Mesaje : 39
Data de înscriere : 02/11/2008
Varsta : 30
Localizare : Monkeys world chuu ^.^

Ce putem invata din anime-uri? Empty
MesajSubiect: Re: Ce putem invata din anime-uri?   Ce putem invata din anime-uri? Icon_minitimeJoi Dec 04, 2008 11:36 am

Fiecare anime are esenta lui in care trebuie sa privesti,trebuie sa treci dincolo de ce vezi,sa vezi mai departe.Sincer...eu am inceput sa ma formez de la 10,de ce spun asta?pentru ca atunci am inceput sa ma uit la anime-uri si acestea m-au format in asa fel incat am invatat sa pretuiesc multe lucruri pe care inainte nu dadeam 2 bani.
Anime-urile pot fi un ajutor in educatia fiecarui copil,cu toate ca parintii nu prea sunt de acord cu acest lucru.Da,adevarul e ca curiozitatea,indiferent de varsta,te face in asa fel incat sa mai vezi cate un yaoi,un yuri,chiar si un hentai.Hai sa zicem ca nu e ceva normal pentru un copil de 12 ani pentru ca incepe sa stie mai multe decat trebuie,si totusi...curiozitatea l-a impins sa se uite.
De exemplu,daca ai o varsta de peste 14 ani si te prinde parintii uitandu-te la asa ceva,incepe sa iti tina o morala de zile mari plus sa iti zica ca esti obsedat si ca ai inceput sa te uiti la "prostii" si poate chiar sa le faci.Asa e gandirea lor,poate vor sa ne protejeze,dar sunt niste lucruri normale pana la urma.Eu una i-am zis mamei mele ca decat sa vad un film pentru adulti,mai bine vad un hentai.Pur si simplu...mi se face sila de un film de acest gen,pe cand la un hentai nu.
Trecand peste asta si revenind la ce poti invata din alte anime-uri,dupa cum bine stiti toate sunt impartite pe grupe de varsta.E ceva normal sa-i dai unui copil de 5-6 ani sa se uite la un anime de gen Chi's sweet home,Kyoro-chan,Parappa the Rapper si altele pentru ca le intelege mai usor.Daca i-ai da un anime gen Higurashi,copilul ar ramane socat si ar intra in confuzie din cauza a ce ar vedea acolo si mintea lui ar incepe sa joace feste.Cred ca e bine sa incepi cu ceva usor atunci cand ii pui unui copil sa vada pentru prima oara un anime,trebuie sa-l ajuti la inceput,ca apoi cand se face mare se descurca singur^^.
Sus In jos
http://aboutanime.info
Continut sponsorizat





Ce putem invata din anime-uri? Empty
MesajSubiect: Re: Ce putem invata din anime-uri?   Ce putem invata din anime-uri? Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce putem invata din anime-uri?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ultimul anime pe care l-ati vazut
» Viitorul anime-urilor in Romania
» Primul anime vizionat
» Faze enervante din anime-uri
» Parere despre anime

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Candy Holic :: Anime~Manga :: Anime-
Mergi direct la: